Witamina d3 i k2 – jaka najlepsza i którą wybrać dla dorosłych?

Witaminy, tak ważne dla organizmu, odkryto wiele lat temu. Mimo iż informacji na ich temat nie brakuje, wciąż zbyt mało o nich wiemy. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że mają one kluczowe znaczenie dla zdrowia i funkcjonowania organizmu. Dlatego warto nieco bliżej poznać przynajmniej niektóre z nich, a w szczególności witaminę d3 i k2, których nie może brakować w organizmie dorosłej osoby.

Witamina d3 i jej działanie

Witamina d3 wykazuje działanie podobne do hormonów i podlega wielu różnym cyklom przemian. Jest rozpuszczalna w tłuszczach. Ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie mięśni oraz narządu równowagi. Ponadto pomaga w zachowaniu zdrowia kości. Skutecznie ogranicza ryzyko występowania złamań i osteoporozy, gdyż pobudza wchłanianie fosforu i wapnia. Dodatkowo też pozytywnie wpływa na kształtowanie się zębów. Niesamowitą rzeczą jest to, że może przeciwdziałać cukrzycy, gdyż wpływa na regulację wydzielania insuliny. Witamina d3 daje ponadto wsparcie przed chorobami autoimmunologicznymi i układu krążenia.

układ krążenia

Wielu ludzi pyta w Internecie – jaką witaminę d3 kupić? Wiadomo przecież, że dawka ma znaczenie, gdyż w przeciwnym razie witamina ta może nie działać na tyle skutecznie, aby był sens ją zażywać.

W sprzedaży można kupić witaminę d3 w różnej formie – w tabletkach do ssania, kroplach, a także w ampułkach do wyciskania, też w wersji płynnej. Wybór pod tym względem należy już do każdego z osobna. W tym zakresie nie można nikomu narzucać, jaka jest najlepsza witamina d3 dla dorosłych. To zależy, jak komu jest wygodnie. Pytanie wobec tego, co z dawką i jaką kupić?

Powszechnie, osobom dorosłym zaleca się stosowanie witaminy d3 w następujących dawkach:

OkresDawka
od września do kwietnia800 – 2000 IU/dobę
od maja do sierpnia800 – 2000 IU/dobę

Z kolei informacje na temat tego jak stosować witaminę d3, zawsze producent podaje na opakowaniu. Dlatego przed zastosowaniem należy zapoznać się z treścią ulotki. Niektórzy wspominają, że dobra witamina d3 to praktycznie każda dostępna w aptekach. Najważniejsza jest po prostu dawka. Nie ma też znaczenia forma jej przyjmowania.

Witamina k2 – za co odpowiada?

Wielu pyta, za co odpowiada witamina k. Nie mają pojęcia, gdyż jeszcze nigdy jej nie stosowali. Otóż witamina k2 odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Odpowiada za utrzymanie prawidłowego stanu kośćca. Od niej zależy funkcjonowanie osteoporozy – białka syntezowanego w komórkach, które są odpowiedzialne za tworzenie się kości. Tak więc witamina k2 może zapobiec osteoporozie. Poza tym witamina k2 ma właściwości przeciwnowotworowe, a także zapobiega chorobom układu krążenia.

witamina k2 na kości

Jeżeli chodzi o zastosowanie tej witaminy, tutaj również wszystkie informacje powinny znajdować się na opakowaniu. Producent wyraźnie informuje o tak ważnych dla konsumenta sprawach. Pytanie wobec tego – w jakich dawkach stosować witaminę k2?

Uważa się, że dorosły człowiek powinien spożywać około 55 – 65 µg witaminy k2 na dobę.

Witaminę k2 można nabyć w aptekach stacjonarnych i internetowych. Na plus przemawia też fakt, że nie jest droga.

Witamina d3+k2, czyli dwa w jednym

kapsułki dwa w jednym
Doskonałą alternatywą dla witaminy d3 i witaminy k2 jest witamina d3 + k2. To mówiąc prościej, dwie witaminy w jednej kapsułce, w jednej dawce. Ta wersja najbardziej odpowiada konsumentom, ponieważ skoro i tak trzeba zażywać jedną i drugą, to łatwiej w jednej kapsułce, zamiast w dwóch oddzielnych. To też zapewnia oszczędności finansowe.

Niektórzy poszukują w internecie cen witaminy d3 + k2, bo chcą wcześniej zorientować się, ile kosztuje ten produkt. Często obawiają się, że dużo – właśnie ze względu na to połączenie. W rzeczywistości jest inaczej. W tej wersji opłaca się bardziej niż w pojedynczej. Trudno jest tu podać konkretną cenę, ponieważ zależy ona od firmy i miejsca zakupu. Jednak można ją kupić nawet poniżej 10 zł. Wpływ na cenę ma ilość kapsułek, a także miejsce jej zakupu.

Producent, jak przyjmować witaminę d3 + k2, informuje w ulotce, więc trzeba się z nią wcześniej zapoznać. W Internecie często można natrafić na pytania osób poszukujących najlepszej witaminy d3 i k2. Trudno jest wskazać konkretnego producenta i konkretną postać tej witaminy. To bardzo indywidualna sprawa. Wielu natomiast wspomina, że dobrą opcją jest witamina d3 i k2 w kroplach. Istotnie, to wygodny sposób jej zażywania, jednak i w tej kwestii należy podjąć samodzielną decyzję.

Niektórzy piszą na forach internetowych i blogach, że ciekawą propozycją może być witamina d3 z olejem kokosowym, co ma ułatwiać wchłanianie.

Gdzie kupić witaminę d3 + k2?

Wybór witamin d3 + k2 jest bardzo duży. We wszystkich aptekach stacjonarnych i internetowych, a także sklepach z suplementami można znaleźć witaminy w tym połączeniu w rozsądniej cenie. Jak najbardziej warto stosować je w ten sposób, w postaci jednej kapsułki czy jednych kropli, gdyż dzięki temu można uniknąć zapomnienia którejś z nich czy niepotrzebnego przedłużania czasu zażywania.

Trzeba też przyznać, że witamina d3 i k2 opinie ma całkiem pozytywne. Więcej osób jest za tym, aby stosować właśnie kompozycję tych witamin w jednej postaci, niż każdą z nich z osobna.

Podsumowanie

podsumowanie
Podsumowując, witamina d3 i witamina k2 są niezwykle ważnymi witaminami dla organizmu dorosłego człowieka. Wielu o tym nie wie, niektórzy też po prostu to lekceważą. Szkoda, bo naprawdę ich stosowanie nikomu nie powinno sprawiać trudności, a dostarczone w odpowiedniej dawce zapewnią dla organizmu dobre samopoczucie i poprawne jego funkcjonowanie. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej słowa pokroju najlepsza witamina d3 z k2, aby zorientować się, jakie witaminy w tym połączeniu są dostępne w sprzedaży – rankingów nie brakuje.

Z dostępnością tej witaminy na pewno nie będzie najmniejszego problemu, tak jak z jej ceną. Należy się bardziej skupić na dawce i formie stosowania produktu. Od tego będzie zależała skuteczność witaminy, a także łatwość jej zażywania. Warto rozważyć wszystkie opcje. Trzeba też w końcu przestać myśleć o tym, że witaminy te są przeznaczone tylko dla dzieci. Dorosły organizm również ich potrzebuje. Nie wolno o nich zapominać. Niedobór witaminy d3 i k2 może prowadzić do problemów zdrowotnych, bardziej lub mniej poważnych.

Dodaj komentarz