8 skutecznych sposobów na chrapanie: poznaj najlepsze metody!

Sposoby na chrapanie pozwalają odzyskać spokojny, zdrowy sen. Sprawdź 8 najlepszych metod, dzięki którym poprawisz jakość swojego wypoczynku. Problemy z chrapaniem są dość powszechnym zjawiskiem, występującym u kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Wiele osób nie jest świadomych jego występowania, dopóki nie powiadomią ich o tym bliscy.

Chrapanie nie jest niestety jedynie dokuczliwym efektem dźwiękowym, ale również sygnałem, że z układem oddechowym może dziać się coś niedobrego. Z tego względu nie powinno się go bagatelizować – najlepiej jak najszybciej sięgnąć po skuteczne domowe sposoby na chrapanie, które pozwolą wyeliminować ten problem.

Czym jest chrapanie?

głośne chrapanie

Chrapanie to charakterystyczny dźwięk, pojawiający się podczas snu u osób, u których drogi oddechowe nie są drożne. Powoduje go przepływ powietrza, wprawiający w drganie tkanki miękkie gardła, jeśli nie jest ono swobodnie otwarte w trakcie snu. Chrapanie może być powodowane przez różne czynniki, stąd częsta trudność ze zlokalizowaniem źródła problemu lub nieświadomość jego występowania. Częstą przyczyną chrapania jest:

 • podrażnienie dróg oddechowych na skutek stanów zapalnych gardła,
 • przekrwienie oraz obrzęk błony śluzowej nosa,
 • problem z krzywą przegrodą nosową,
 • nadużywanie alkoholu rozluźniającego mięśnie,
 • alergia,
 • nadwaga i otyłość.

Zagrożenie wynikające z lekceważenia chrapania

Chrapanie jest wbrew pozorom dość poważnym problemem, który może negatywnie wpływać na wiele aspektów. Pierwszym, najłatwiej zauważalnym przykładem jest obniżenie jakości snu – osoba chrapiąca nie dostarcza sobie podczas wypoczynku odpowiedniej ilości tlenu, przez co rano często jest niewypoczęta i może cierpieć na bóle głowy.

Chrapanie powoduje też wiele nieświadomych przebudzeń, np. na skutek hałasu czy niedotlenienia. Efektem chrapania jest więc przemęczenie w ciągu dnia i pogorszenie koncentracji oraz pozostałych funkcji kognitywnych mózgu, co również może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji – np. zaśnięcia za kierownicą. Z podobnym problemem mierzą się też często bliscy osoby chrapiącej, którzy ze względu na wydawane przez nią dźwięki potrafią tracić po kilka godzin snu każdej nocy.

Bardzo dużym zagrożeniem dla osób chrapiących jest również bezdech senny – zjawisko polegające na wstrzymaniu oddechu w czasie snu nawet na minutę. Jest to wyjątkowo niebezpieczna przypadłość, która prowadzi nie tylko do nieświadomego wybudzania się i niedotlenienia, ale może nawet spowodować śmierć. Z tego względu przy zaobserwowaniu występowania bezdechu sennego najlepiej udać się do lekarza, który zaproponuje odpowiednie leczenie chrapania.

Ponadto chrapanie wiąże się z obciążeniem serca i może być przyczyną różnych chorób, dlatego w przypadku zauważenia u siebie tego problemu najlepiej jak najszybciej sięgnąć po domowe sposoby na chrapanie.

Sposoby na chrapanie. 8 najlepszych metod!

sposoby na chrapanie

Poniżej przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na chrapanie, eliminujące najczęstsze przyczyny tego problemu. Są to sprawdzone i łatwo dostępne metody, dzięki którym można w krótkim czasie zadbać o drożność swoich dróg oddechowych i zapewnić sobie spokojny sen. Mogą również chronić przed wystąpieniem bezdechu sennego oraz innych przypadłości, powodowanych przez chrapanie. Jakie sposoby najskuteczniej zwalczają przyczyny chrapania?

1. Tabletki na chrapanie

Metodą o największej efektywności są zdecydowanie tabletki na chrapanie. Rozwiązują one problem od wewnątrz, oddziałując na wiele popularnych przyczyn chrapania, dzięki czemu szybko eliminują ten problem. Są skutecznym sposobem dla większości osób – zazwyczaj już po ich pierwszym zażyciu można cieszyć się swobodnym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Wysokiej jakości tabletki mogą też pozytywnie wpływać na jakość snu, zapewniając pełną regenerację organizmu podczas wypoczynku.

Warto zdecydować się na naturalne tabletki na chrapanie, które są nie tylko bardzo skuteczne, ale także nie powodują żadnych skutków ubocznych i mogą być bez przeszkód stosowane codziennie. Najlepszym dostępnym obecnie na rynku preparatem tego typu jest Snoran Plus – ziołowy suplement diety, który zwalcza podstawowe przyczyny chrapania.

W skład tabletek Snoran Plus wchodzą roślinne ekstrakty o wielu cennych właściwościach. Suplement zawiera:

 • ekstrakt z liści mięty pieprzowej – usprawnia on przepływ powietrza oraz przeciwdziała stanom zapalnym dróg oddechowych, wspomaga leczenie bezsenności
 • ekstrakt z liści melisy lekarskiej – dba o zdrowie gardła, eliminując stany zapalne, obrzęki i drapanie; działa również uspokajająco, ułatwiając zasypianie i zwiększając jakość snu,
 • ekstrakt z liści eukaliptusa gałkowego – łagodzi podrażnienia gardła, zapewnia swobodny przepływ powietrza podczas oddychania,
 • sproszkowane ziele tymianku – wspiera górne drogi oddechowe,
 • ekstrakt z korzenia gorzknika kanadyjskiego – dba o drożność dróg oddechowych,
 • ekstrakt z korzenia prawoślazu lekarskiego – zwalcza kaszel i chroni gardło przed stanami zapalnymi.

Wystarczy zażyć jedną dawkę suplementu na 30 minut przed snem, by zapewnić sobie całą noc bez chrapania.

2. Plastry na nos

Domowe sposoby na chrapanie obejmują także stosowanie specjalnych plastrów na nos. Są to wąskie plastry, które nakleja się na grzbiet nosa w celu ułatwienia oddychania w trakcie snu – delikatnie rozszerzają one kanały nosowe, zapewniając lepszy przepływ powietrza. Dobrze nałożony plaster nie powinien powodować dyskomfortu, gwarantując spokojny sen.

Plastry nosowe zaleca się osobom, u których chrapanie jest spowodowane przez przekrwienie lub obrzęk błony śluzowej nosa. Nie będą skuteczną pomocą, jeśli przyczyną chrapania jest np. stan zapalny czy podrażnienie gardła.

3. Opaski na chrapanie

Zadaniem opaski na chrapanie jest przytrzymanie żuchwy w odpowiedniej pozycji, zwiększającej swobodę przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Opaski tego typu są wykonywane z elastycznego materiału oraz posiadają zapięcie na czubku głowy. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu zapewniają prawidłową pozycję żuchwy w trakcie snu, idealnie dostosowując się do kształtu głowy.

Opaski mogą być skuteczne w przypadku osób, u których przyczyną chrapania są wiotkie mięśnie w obrębie ujścia dróg oddechowych. Można stosować je w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia takich problemów, jak bezdech senny, niedotlenienie oraz bóle głowy.

4. Spray do nosa

Spray do nosa to specjalny preparat, którego zadaniem jest zmniejszenie problemu chrapania. Należy zastosować go bezpośrednio przed snem, aplikując przez nos, aż środek dokładnie pokryje ściankę gardła. Działa on łagodząco, pomagając zwalczyć podrażnienia gardła, będące częstym powodem chrapania. Spray może sprawdzić się w przypadku stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Należy pamiętać, by po jego aplikacji nic nie jeść ani nie pić przed snem, ponieważ osłabi to jego działanie. Na rynku można znaleźć wiele tego typu produktów – najlepiej wybierać te o naturalnym składzie, cechujące się dużą skutecznością i bezpieczeństwem stosowania.

5. Zatyczki do nosa

Wśród gotowych produktów przeciw chrapaniu znajdują się również specjalne zatyczki do nosa. Składają się one z dwóch miękkich, gumowych zatyczek o ażurowej budowie, połączonych ze sobą cienkim paskiem. Przed snem należy umieścić je w otworach nosa – delikatnie rozszerzą kanały nosowe, usprawniając oddychanie podczas wypoczynku. Dobrze sprawdzają się w przypadku podrażnień śluzówki, skutecznie udrażniając nos.

6. Poduszka przeciw chrapaniu

Dostępne są także specjalne poduszki przeciw chrapaniu. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu zapewniają one podparcie głowy w prawidłowej pozycji, nie dopuszczającej do powstawania nacisku na ujście gardła. W efekcie można znacznie swobodniej oddychać podczas snu, co powinno wyeliminować chrapanie.

7. Zrzucenie nadprogramowych kilogramów

Osoby cierpiące na nadwagę lub otyłość mogą chrapać znacznie częściej od osób, których waga pozostaje w normie. Wynika to z większego nacisku na szyję w pozycji leżącej, przez co powietrze z trudem przedostaje się do dróg oddechowych podczas snu.

Osoby cierpiące na otyłość są również bardziej narażone na bezdech senny, dlatego w razie występowania tej przypadłości warto przejść na zdrową dietę i zwiększyć aktywność w ciągu dnia, by nie tylko pozbyć się problemu chrapania, ale także poprawić ogólny stan swojego zdrowia.

8. Zrezygnowanie z picia alkoholu przed snem

Alkohol bardzo często powoduje chrapanie, ponieważ prowadzi do wiotczenia mięśni, w wyniku czego zmniejsza się drożność układu oddechowego. Najlepiej więc zrezygnować z picia napojów wyskokowych nawet na kilka godzin przed snem.

Podsumowanie

Leczenie chrapania jest możliwe. Jak przestać chrapać? Domowe sposoby na ten problem obejmują zmianę stylu życia oraz stosowanie gotowych produktów, usprawniających przepływ powietrza przez nos i gardło.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem są ziołowe tabletki, które kompleksowo wspierają organizm od wewnątrz, zwalczając wiele podstawowych przyczyn chrapania. Dzięki nim można swobodnie i bezgłośnie oddychać przez całą noc, co zapewni o wiele wyższą jakość wypoczynku i pozwoli uchronić się przed wieloma dolegliwościami, często powodowanymi przez chrapanie.

Ziołowe tabletki, takie jak Snoran Plus, charakteryzuje duża skuteczność przy bezpieczeństwie stosowania. Zawierają wiele naturalnych składników, zwalczających podrażnienia gardła i śluzówki nosa, usprawniających oddychanie, a także zapewniających mocniejszy, lepszy sen. Niezależnie od przyczyn chrapania, warto poszukać skutecznej pomocy na zwalczenie tego problemu – jest on bowiem na dłuższą metę bardzo uciążliwy i niebezpieczny dla zdrowia.

Dodaj komentarz