Strona Główna / Układ nerwowy / Rwa kulszowa – Jak sobie z nią radzić? 5 skutecznych metod!

Rwa kulszowa – Jak sobie z nią radzić? 5 skutecznych metod!

Rwa kulszowa lub podrażnienie nerwu kulszowego to dolegliwości, na które w dorosłym wieku uskarża się aż 4 na 10 osób. Ból często pojawia się nagle, a wywołać go może pochylenie się, dźwiganie ciężkich przedmiotów czy zbyt szybkie poderwanie się z łóżka po przebudzeniu. Pojawienie się nagłego ostrego bólu w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, który promieniuje na uda oraz pośladki, sugeruje iż możemy mieć do czynienia z atakiem rwy. Jeżeli cierpisz na tę dolegliwość, zapraszamy do zapoznania się z metodami, które pomogą Ci uporać się z atakiem rwy kulszowej.

Rwa kulszowa – przyczyny

Do przyczyn występowania rwy kulszowej najczęściej zalicza się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Dolegliwości bólowe mogą powstać również za sprawą wypadnięcia krążka międzykręgowego lub obrzęku korzonka nerwowego. Inne czynniki wywołujące rwę kulszową to np. skrzywienie kręgosłupa lub budowa miednicy.

Występowanie rwy kulszowej w ciąży też nie należy do rzadkości. Pojawia się ona w wyniku zmiany środka ciężkości, co prowadzi do nieprawidłowego obciążenia kręgosłupa.

Rwa kulszowa – objawy

Dolegliwość, jaką jest rwa kulszowa wywoływana jest za sprawą ucisku na nerw kulszowy. Przebiega on z obu stron dolnego odcinka kręgosłupa, przez miednicę, pośladki, uda, łydki i sięga aż do stóp. Czynniki, które oddziałują na nerw i drażnią go powodując ból, mogą mieć różny charakter. Bóle w przypadku rwy kulszowej mają charakterystyczne miejsce występowania, ale mogą różnić stopniem nasilenia. Wyróżniamy zarówno ból o łagodnym, jak i ostrym nasileniu. Może pojawić się także pieczenie, jak również duży dyskomfort. Atak rwy kulszowej często objawia się także uczuciem mrowienia, drętwienia i zaburzeniami czucia.

Czynniki, które mogą przyczynić się do pogłębienia dolegliwości bólowych przy rwie kulszowej to spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej, nagłe wstawanie, kaszel, podnoszenie ciężych przedmiotów.

rwa kulszowa

Zapoznaj się z metodami, które przyniosą ulgę i ukoją bólowych

1. Rwa kulszowa – leki

Ulgę w bólu wywołanym przez atak rwy kulszowej mogą przynieść leki. Stosuje się kilka rodzajów medykamentów, a wśród nich najczęściej wyróżnia się:

 • Leki o działaniu przeciwbólowym dostępne w aptekach bez recepty np. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), aspiryna, ibuprofen, naproksen lub ketoprofen.
 • Leki dostępne wyłącznie na receptę o silnym działaniu. O przepisaniu takiego leku może zadecydować wyłącznie lekarz, do którego pacjent udaje się na wizytę.
 • Leki rozluźniające mięśnie.
 • Koanalgetyki stosowane w celu leczenia chronicznego bólu.

leki na rwę kulszową

Dolegliwości bólowe przy rwie kulszowej często przyczyniają się do wystąpienia bezsenności. Wówczas pacjent może otrzymać dodatkowo leki mające działanie nasenne oraz uspokajające. Wypoczynek oraz sen sprzyjają regeneracji oraz rozluźnieniu mięśni, co z kolei zmniejsza dolegliwości bólowe.

Maść na rwę kulszową

W leczeniu rwy kulszowej stosuje się również leki w formie maści. Zawierają one w składzie niesteroidowe leki przeciwzapalnie np. diklofenak lub naproksen. Niestety minusem stosowania tego typu preparatów jest ryzyko wystąpienia efektów ubocznych, takich jak wrzody żołądka, krwawienie z przewodu pokarmowego. Maści na rwę kulszową dostępne są bez recepty. Mają jednak one krótkotrwałe i jedynie objawowe działanie.

Rwa kulszowa a zastrzyki

W niektórych przypadkach możliwe jest podanie leku steroidowego w formie iniekcji. Zastrzyki różnią się od siebie zarówno zastosowaną substancją czynną jak również miejscem wykonania.

 • Lek może zostać podany bezpośrednio do kręgosłupa, wówczas jego działanie pacjent zaczyna odczuwać już kilka dni po wykonanym zabiegu.
 • NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) podawane są w formie zastrzyków domięśniowych. Pacjent szybko odczuwa ulgę, jednak efekty są krótkotrwałe, co prowadzi do nawrotu dolegliwości bólowych oraz stanu zapalnego.
 • Zastrzyki do miejsc spustowych stosowane są w przypadku pacjentów, których dolegliwości związane z rwą kulszową są bardzo zaawansowane.

2. Rwa kulszowa – leczenie

Nagłe pojawienie się rwy kulszowej może znacznie zaburzyć naszą codzienną aktywność. Zalecane jest leżenie na twardym materacu w pozycji, która będzie najbardziej korzystna i przyniesie ulgę. Jeżeli jednak mimo to dolegliwości bólowe nie ustąpią w ciągu kilku tygodni, wówczas lekarz może zadecydować o skierowaniu pacjenta na zabiegi fizjoterapeutyczne. Z pomocą doświadczonego fizjoterapeuty zostaną dobrane zabiegi, których celem jest uśmierzenie bólu, poprawa kondycji pacjenta, co ma zapobiec nawrotom rwy kulszowej w przyszłości. Nie ma kontentego schematu ćwiczeń. Dobierane są one indywidualne i determinowane w głównej mierze przez przyczyny występowania rwy kulszowej. Istotne jest, aby pacjent stosował się zaleceń przedstawionych przez specjalistę.

Dobre efekty przynoszą również zabiegi fizykoterapeutyczne:

 • działaniu wiązką światła laserowego,
 • stymulacja prądem,
 • jonoforeza,
 • pole magnetyczne,
 • nagrzewanie.

Rwa kulszowa – ćwiczenia

Rehabilitacja przy rwie kulszowej ma za zadanie wzmocnić mięśnie i wyeliminować przykurcze. Ćwiczenia na rwę kulszową powinny opierać się przede wszystkim na wzmocnieniu mięśni brzucha, mięśni pośladkowych oraz grzbietowych. Zalecane są również ćwiczenia rozciągające.

Kochani, jak Wasz dzień? Nasz właśnie stał się jeszcze lepszy! 😍 Chcesz wiedzieć dlaczego? Czytaj dalej! ⬇️ ⠀ Portal Claudia.pl utworzył zestawienie, w którym porusza kwestię załagodzenia bólu kręgosłupa, 🙇🏼‍♀️ a jednym z zalecanych działań jest… masaż z Pranamat ECO! Świetna wiadomość! 💃🕺 ⠀ Wielokrotnie, w naszych postach, powtarzamy o tym, że Pranamat ECO jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z dolegliwościami bólowymi. 👉 Otrzymujemy od Was wiadomości, w których informujecie nas, że ból w Waszych plecach minął, śpicie jak dzieci i że wreszcie czerpiecie radość z życia w 100%. 🤸🏻‍♀️ Jesteśmy dumni, że możemy promować sposób na wyeliminowanie bólu w sposób całkowicie naturalny (i, zarazem, ekologiczny 🍃) – bez użycia środków przeciwbólowych. ⠀ Link do całego artykułu dostępny w naszej bio. 👆 ⠀ #PranamatPolska #MójPranamat #chwiladlasiebie #zdrowie #akupresura #masaż #matadoakupresury #refleksologia #bólpleców #rwakulszowa #mataterapeutyczna #migrena #eco #polskadziewczyna #lato #piątek #claudia #magazyn #fit

A post shared by pranamat_polska (@pranamat_polska) on

3. Biofeedback i akupunktura

Metody te wywołują kontrowersje, a jednak wiele osób, które zetknęły się z atakiem rwy kulszowej, chętnie po nie sięga. Niestety nie ma żadnych dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność metody biofeedback-u czy akupunktury w leczeniu rwy kulszowej. Warto jednak wspomnieć o tych technikach.

Biofeedback – technika treningowa, której ideą jest założenie, iż każdy z nas jest w stanie kontrolować procesy zachodzące w organizmie i tym samym wpływać na rytm serca, pracę mięśni czy ból kręgosłupa. Specjaliści od metody biofeedback uważają, że sprawdza się ona również w leczeniu bólu wywołanego w wyniku ataku rwy kulszowej. Technikę tę najczęściej jednak stosuje się w eliminowaniu stresu.

Akupunktura – zabieg polegający na nakłuwania ciała cienkimi igłami wzdłuż tzw. kanałów energetycznych lub meridianów. Specjaliści uważają, że dolegliwości bólowe wywołane są zablokowanie przepływu energii życiowej ciała przez rzeczone meridiany. Celem akupunktury jest jest wyeliminowanie blokad oraz przywrócenie równowagi, co w efekcie ma prowadzić do zahamowania bólu.

4. Rwa kulszowa – domowe sposoby

Domowe leczenie rwy kulszowej sprowadza się przede wszystkim do odpoczynku na twardym materacu. Niekiedy wystarczą trzy dni by poczuć różnicę i móc wrócić do rutynowych zajęć. Pamiętaj jednak, by nie narażać się na możliwość wyzwolenia kolejnego ataku, który był spowodowany np. dźwiganiem ciężarów czy nagłym zrywaniem się z łóżka.

Pacjenci często otrzymują od fizjoterapeutów zalecenia do domowego leczenia rwy kulszowej. Najczęściej są to ćwiczenia, które należy wykonywać na specjalnym materacu. Celem ćwiczeń domowych na rwę kulszową jest praca nad postawą pacjenta oraz rozciąganie dolnej cześć pleców, co ma poprawić kondycję. Jeżeli już uporasz się z bólem rwy kulszowej, warto bardziej zadbać o siebie właśnie poprzez rutynowe ćwiczenia. Na początek zalecany jest spacer.

W leczeniu rwy kulszowej zaleca się również stosowanie okładów. W pierwszych dniach, kiedy odczuwasz ból, wykonuj kilka razy dziennie kilkuminutowe zimne okłady. Po kilku dniach należy zastosować ciepłe okłady.

masaż na rwę kulszową

5. Chirurgiczne leczenie rwy kulszowej

Kiedy wszystkie inne metody zawodzą, w leczeniu rwy kulszowej stosuje się metody chirurgiczne mające na celu wyeliminowanie dolegliwości. Jeżeli ból utrzymuje przez co najmniej 2 miesiące, konieczne jest udanie się do specjalisty, który zdecyduje, czy zabieg chirurgiczny jest koniecznością. Metoda chirurgiczna w leczeniu rwy kulszowej ma za zadanie wyeliminowanie przyczyny dolegliwości, jaką może być np. przepuklina krążka uciskającego nerw kulszowy. Leczenie rwy kulszowej za pomocą chirurgii obejmuje od 5% do 10% pacjentów, którzy borykają się z chronicznym bólem.

Jak przeciwdziałać nawrotowi rwy kulszowej?

Aby skutecznie przeciwdziałać nawrotom ataku rwy kulszowej, konieczne jest unikanie sytuacji, które w przeszłości wyzwoliły atak. Niewskazane są gwałtowne ruchy, nagłe zrywanie się z łóżka czy bieganie. Niewskazane jest również dźwiganie lub podnoszenie ciężkich przedmiotów. Zamiast torby na ramię, warto zacząć nosić plecak, a zakupy przekładać do dwóch toreb. Dzięki temu ciężar zostanie rozłożony symetrycznie. Aby zapobiec nawrotowi rwy kulszowej należy regularnie wykonywać ćwiczenia zalecone przez specjalistę z zakresu fizjoterapii. Wskazane jest również pływanie, co ma na celu wzmocnienie mięśni kręgosłupa, rąk oraz nóg. Pacjenci z rwą kulszową powinni przemyśleć udział w turnusie rehabilitacyjnym, dzięki któremu będą mogli poprawić swoją kondycję oraz zażyć kąpieli siarkowych mających na celu zapobieganie nawrotowi choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Treść zabezpieczona!