Dlaczego warto pić kawę kuloodporną (bulletproof coffee)?

Kawa kuloodporna nazywana jest napojem mocy. Popularna wśród sportowców i miłośników diety ketogenicznej, posiada szereg wyjątkowych właściwości. Bulletproof coffee dostarcza siły, pobudza i hamuje uczucie głodu na długie godziny. Tajemnicą jej skuteczności jest olej kokosowy, masło i kofeina. W jaki sposób przygotować kawę kuloodporną? Czy jej stosowanie jest bezpieczne?

Kawa znana jest ze swoich wyjątkowych właściwości. Na rynku można ją spotkać w dwóch podstawowych postaciach – kawy zielonej oraz czarnej. Każda z nich zawiera składnik, dzięki któremu napój pobudza, a także może wspierać odchudzanie. Ten związek to kofeina. Z badań wynika, że dzięki kawie można szybciej spalić tłuszcz wątrobowy. [1]

Ten wyjątkowy napój przyspiesza przemianę materii, a także wspomaga pracę przewodu pokarmowego. Regularne kawy usprawnia trawienie i pozbywanie się resztek pokarmu z jelit. Nie możemy także zapominać o tym, że filiżanka kawy to zastrzyk energii, który pobudza i pozwala łatwiej uporać się z obowiązkami. Nie bez powodu wiele osób wprost nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki czarnego naparu.

W ziarnach kawy zielonej znajdziemy także inny cenny składnik – kwas chlorogenowy. Związek pomaga walczyć z tkanką tłuszczową i przyspiesza efekty starań osób próbujących zrzucić zbędne kilogramy. Niestety ginie w wyniku procesu palenia, dlatego kawa czarna go nie zawiera. Badania udowadniają, że kwas chlorogenowy wykazuje aktywność w walce z zespołem metabolicznym, który często powiązany jest z cukrzycą oraz otyłością.[2] Filiżanka kawy bogatej w ten związek wypijana codziennie pomaga obniżyć wagę i BMI oraz ograniczyć ilość lotnych kwasów tłuszczowych oraz kwasów trans.

Kawa zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, co pomaga walczyć z negatywnymi skutkami obecności cukrów w diecie i hamuje apetyt, a w konsekwencji – przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Kawa jest także jednym z termogeników, a więc substancji, która pobudza w organizmie wzrost temperatury. Ciało pozyskuje energię z tłuszczu, co ponownie przyczynia się do szybszego jego rozkładu.

Co to jest kawa kuloodporna?

bulletproof coffee

Kawa kuloodporna to połączenie czarnego naparu z masłem oraz olejem MCT. Ta niezwykła fuzja potęguje prozdrowotne działanie kawy i daje jej dodatkowe zalety. Co tak wyróżnia bulletproof coffee i dlaczego warto pić tę kawę? Napój działa wielotorowo.

Połączenie kawy i tłuszczu pozwala dostarczyć organizmowi jeszcze więcej energii, a także zahamować poczucie głodu na kilka godzin. Z tego względu kawa kuloodporna często pita jest przed treningiem. Zawiera stosunkowo niewielką ilość węglowodanów, a jednak nadal skutecznie pobudza.

Kawa z masłem i olejem postała jako skutek inspiracji, jakiej w Tybecie doznał jeden z amerykańskich blogerów, Dave Asprey. Skosztował tam herbaty, którą serwowano z masłem z mleka jaków. Tłusty „zabielacz” sprawiał, że napar dodawał sił i na długo pozwalał ujarzmić apetyt. Po powrocie do domu, Asprey zaczął eksperymentować i stworzył własną wersję pobudzającego napoju. Herbatę zastąpił kawą, by ukryta w niej kofeina działała jeszcze bardziej energetyzująco, masło zamienił na krowie, a do powstałej w ten sposób mieszanki, dodał jeszcze olej MCT. Kawa z masłem i olejem dawała mu tyle siły, że zyskała nazwę „bulletproof coffee” i w krótkim czasie zyskała szerokie grono sympatyków.

Właściwości kawy kuloodpornej. Dlaczego warto ją pić?

Dlaczego kawa kuloodporna cieszy się taką popularnością? Jej siła wynika przede wszystkim z właściwości pobudzających, ale i… odchudzających. Wydawałoby się, że podczas walki z nadprogramowymi kilogramami powinniśmy wystrzegać się tłuszczu, jak ognia, jednak nic bardziej mylnego.

Okazuje się, że dieta bogata w lipidy, a uboga w węglowodany przynosi fantastyczne efekty odchudzające. Picie kawy kuloodpornej pozwala przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej, a także dodaje energii niezbędnej podczas wykonywania intensywnych treningów. Aktywność fizyczna jest przecież kluczowym elementem skutecznej walki z nadprogramowymi kilogramami.

Kawa z tłuszczem to także sposób na opanowanie apetytu. Już dawno stwierdzono, że spożywanie węglowodanów prostych powoduje szybki skok poziomu glukozy we krwi, a następnie błyskawiczny jego spadek. Sprawia to, że po zjedzeniu posiłku obfitującego w cukry bardzo szybko odczuwamy głód. Spożywając kawę kuloodporną zamiast śniadania, nie tylko dostarczamy sobie solidną dawkę energii, ale także nie doprowadzamy do nagłego skoku ilości glukozy.

Kolejnym plusem kawy kuloodpornej jest dodanie do niej oleju MCT, który zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, pomagające w utrzymaniu stanu ketozy. Jest to sytuacja, w której organizm czerpie energię z tłuszczu, zamiast węglowodanów. Dodatek oleju kokosowego sprawia zatem, że ciało spala nadmiar tkanki tłuszczowej. Kwasy średniołańcuchowe wchłaniają się dużo szybciej i lepiej, niż inne rodzaje kwasów tłuszczowych. Wykorzystywane są zatem bardzo sprawnie.

Dodanie do kawy oleju kokosowego pomaga zachować uczucie sytości na dłużej, a także poprawia stopień wchłaniania rozmaitych składników i uzyskiwanie wartości odżywczych. Olej kokosowy to niejedyne źródło kwasów średniołańcuchowych. Znajdziemy je także w niektórych produktach nabiałowych. Zawartość procentowa tłuszczów MCT w żywności wygląda następująco:

  • Olej kokosowy – do 60%,
  • Olej palmowy – do 50%,
  • Nabiał – 10-12%.

Zdecydowanie najdroższym źródłem MCT jest jednak olej kokosowy. Kwa kuloodporna może zastąpić posiłek przedtreningowy, śniadanie, a nawet obiad, dostarczając energii na wiele aktywnych godzin. Masło, kofeina i odrobina oleju kokosowego w bulletproof coffee to tajemnica skutecznego odchudzania „na tłusto”.

Jak przygotować bulletproof coffee?

przygotowywanie kawy kuloodpornej

Kawa kuloodporna jest bardzo prosta w przygotowaniu. Potrzebujemy zaledwie trzech produktów i jednego akcesorium, dostępnego w większości kuchni. Przepis na kawę kuloodporną:

  • kawa (2 łyżeczki na filiżankę),
  • masło (2 łyżki),
  • olej kokosowy lub inny olej MCT (2 łyżki),
  • bender.

Rodzaj kawy zależy od naszych preferencji, aczkolwiek najlepiej postawić na świeżo zmielone ziarna gatunku arabica lub robusta. Kawę zalewamy wrzątkiem, parzymy 2 filiżanki lub jeden duży kubek na bazie 4 łyżeczek. Najlepiej przygotować ją od razu w wysokim naczyniu, które umożliwi wygodne blendowanie. Następnie dodajemy pozostałe składniki (2 łyżki masła, 2 łyżki oleju MCT). Całość miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji.

Pamiętajmy, że tłuszcz jest hydrofobowy, a więc nie łączy się zbyt łatwo z wodą. Z tego względu napój wymaga użycia blendera. Jeśli taka ilość kofeiny to dla ciebie za dużo, możesz zmodyfikować przepis na tę kawę i podzielić porcję, stosując odpowiednio: 2 łyżeczki kawy, 1 łyżkę masła, 1 łyżkę oleju MCT. Uwaga na cukier! Kawa kuloodporna to napój bez dodatku węglowodanów. W miksturze znajduje się minimalna ich ilość, która pozwala dostarczyć energii, ale nie podnosi drastycznie poziomu glukozy we krwi. Zatem napoju nie słodzimy!

Kawa bulletproof może być pita o każdej porze dnia, ale z uwagi na to, że pobudza i dostarcza mnóstwo energii, warto przyjmować ją w godzinach porannych – najlepiej zamiast śniadania. Wielu osobom może nasunąć się teraz pytanie: czy, skoro do kuloodpornej kawy dodaje się masło, weganie nie mają szans skorzystać z jej mocy? Niekoniecznie. Masło owszem, potęguje efekt, ale można z niego zrezygnować, zastępując samym olejem kokosowym. Procedura przygotowania jest analogiczna do wskazanej powyżej.

Czy stosowanie kawy kuloodpornej jest zdrowe i bezpieczne?

bezpieczna i smaczna kawa

Kuloodporna kawa jest napojem przygotowanym z wykorzystaniem naturalnych składników. Dodatek masła i oleju, a także zawartość kofeiny, może jednak sprawiać, że nie będzie to produkt dla każdego. Z jej wyjątkowych walorów skorzystają na pewno osoby stosujące dietę ketogeniczną.

Kawa z masłem i olejem kokosowym zawiera bardzo niewielką ilość węglowodanów, więc ci, którzy nie są w stanie funkcjonować bez nich, mogą mieć pewien problem w zaadaptowaniu się do stosowania tego napoju. Przestawienie się na dietę niskowęglowodanową czy na śniadanie bez cukrów może nastręczać pewne trudności, ale po kilku dniach zauważymy stopniowe adaptowanie się organizmu, który zacznie pozyskiwać energię z tłuszczu.

Należy podkreślić, że kuloodporna kawa przeznaczona jest dla osób zdrowych. Stosowanie wszelkich specyfików, nawet tych opartych o naturalne i bezpieczne składniki, powinno być dostosowane do kondycji naszego organizmu. Z uwagi na zawartość masła, oleju i kofeiny, ludzie zmagający się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, powinni skonsultować wprowadzenie tego typu napoju do diety ze specjalistą. Jak widać, kawa kuloodporna to niezwykły napój, dzięki któremu wiele osób było w stanie efektywnie zrzucić zbędne kilogramy.

Wydawałoby się, że kawa z olejem kokosowym i masłem spowoduje raczej tycie, jednak dzięki zawartości tłuszczu napój nie tylko pobudza, ale także pomaga stracić na wadze. Zdecydowanie warto wypróbować ją jako sposób na poprawę wydajności i odchudzanie.


Źródła:

  1. Wen‐Xing Ding Ph.D, Drinking coffee burns hepatic fat by inducing lipophagy coupled with mitochondrial β‐oxidation (2013)
  2. Jesús Santana-Gálvez, Luis Cisneros-Zevallos, Daniel A. Jacobo-Velázquez, Chlorogenic Acid: Recent Advances on Its Dual Role as a Food Additive and a Nutraceutical against Metabolic Syndrome (2017)

Dodaj komentarz