Jaki żeń szeń najwartościowszy? Rodzaje i ranking preparatów

Żeń szeń to roślina od tysięcy lat wykorzystywana, jako składnik wzmacniający organizm. Uprawia się ją w wielu regionach świata. Wykazuje się bardzo zróżnicowanymi właściwościami. Żeń szeń osiąga wysokość nawet 50 cm. Łodyga jest pusta wewnątrz, a liście tworzą wokół niej okółek. Stosuje się go w szerokim zakresie. Jego właściwości zostały docenione przez kobiety i mężczyzn na całym świecie. Warto poznać tę roślinę nieco bliżej.

Rodzaje żeń szenia

Wyróżnia się różne rodzaje żeń szenia. Należy wymienić tu:

 • żeń szeń chiński – rośnie we wschodniej Azji,
 • żeń szeń koreański czerwony,
 • żeń szeń amerykański – uprawiany we wschodniej i środkowej części USA i Kanadzie,
 • żeń szeń syberyjski
 • żeń szeń japoński – występuje w Japonii, Indiach i południowych Chinach.

Żeń szeń i jego właściwości

Żeń szeń ma w sobie blisko 200 związków biologicznie czynnych. Do najważniejszych należą ginsenozydy, które przyczyniają się do zwiększenia zdolności hemogobiny. To dzięki niej narządy są zdecydowanie lepiej natlenione. To przekłada się na lepsze funkcjonowanie układu nerwowego i poprawę koncentracji. Zwiększenie transportu tlenu do mięśni skutecznie wpływa na wydolność fizyczną organizmu. Zmniejsza się natomiast produkcja kwasu mlekowego. Dodatkowo składnik ten aktywuje układ odpornościowy.

W żeń-szeniu znaleźć też można cukry, witaminy oraz składniki mineralne. Składniki aktywne tego produktu mają działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Skład produktów, które powstają na bazie żeń szenia zależy przede wszystkim od:

 • rodzaju i wieku rośliny,
 • miejsca jej uprawy,
 • a także rodzaju gleby, klimatu i części korzenia.

Żeń szeń działa pobudzająco, a to dzięki zawartości panaksyny. To ona wpływa na układ hormonalny organizmu. Badania dowiodły, że roślina ta stymuluje wydzielanie adrenaliny, działanie układu sercowo-naczyniowego, a także układu trawiennego. Żeń szeń polepsza zdolności koncentracji i pamięci. Dodatkowo chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniem. Działa też uspokajająco, poprawia nastrój. Zaleca się stosowanie go po udarze mózgu, ponieważ wykazuje się pozytywnym działaniem na poprawę pamięci.

żeń szeń na układ nerwowy

Żeń szeń jest swoistym lekiem ziołowym. Sprawia, że organizm staje się bardziej odporny na stres psychiczny, fizyczny i środowiskowy. Może zmniejszać poziom kortyzolu, a także wzmacniać funkcję nadnerczy.

Żeń szeń amerykański pomaga eliminować uczucie zmęczenia, które wywołane jest lękiem, bezsennością i stanami nerwowymi. Z kolei gatunek azjatycki poprawiać witalność, której spadek wynika z osłabienia i braku energii. Zarówno jeden, jak i drugi, poprawia działanie podwzgórza i przysadki. Co więcej, poprawiają podwyższenie progu wytrzymałości zarówno na bodźce zimna, jak i gorąca.

Warto również podkreślić, że żeń szeń działa ochronnie na trzustkę. Ponadto pozytywnie działa na układ krwionośny. Pomaga on zapobiegać miażdżycy, a także reguluje poziom cholesterolu we krwi. Korzeniowi żeń szenia przypisuje się nawet właściwości antynowotworowe. Dodatkowo chroni komórki wątroby przed uszkodzeniem, co może nastąpić na skutek działania stresu oksydacyjnego. Roślina wykazuje się pozytywnym działaniem w przypadku kobiet w okresie pomenopauzalnym, gdyż pomaga utrzymać dobry stan kośćca.

Od lat żeń szeń stosowano jako afrodyzjak. Wciąż uważa się, że produkt ten zawiera ginsenozydy zwiększające produkcję tlenku azotu, a ten z kolei rozkurcza naczynia krwionośne i zarazem zwiększa ukrwienie penisa i tym samym jest traktowany jako skuteczny domowy sposób na problemy z erekcją. U kobiet zaś podnosi libido.

Ze względu na tak cenne właściwości, żeń szeń zastosowanie ma bardzo szerokie. Wiele osób dostrzega w nim coś innego, ale za każdym razem wyłącznie korzyści dla swojego organizmu.

Jaki żeń szeń będzie najwartościowszy?

wartościowy żeń szeń
W Internecie coraz częściej można natknąć się na zapytania dotyczące tego, jaki żeń szeń jest najwartościowszy. Właściwie każdy rodzaj żeń szenia jest wartościową rośliną. Jej właściwości są bardzo zróżnicowane. Dla jednego użytkownika bardziej wartościowym jest żeń szeń czerwony, dla innego chiński, dla pozostałych osób jeszcze inne rodzaje tego produktu wydają się najwartościowsze. Trudno jest wskazać najlepszy rodzaj tej rośliny, skoro każdy z gatunków tak pozytywnie wpływa na organizm. Tak więc każdy sam powinien określić, jaki żeń szeń będzie dla niego najlepszy.

Przeciwwskazania do stosowania żeń szenia

Żeń szeń jest rośliną, która wykazuje się zróżnicowanymi i zarazem bardzo korzystnymi dla organizmu właściwościami. Mimo to istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania.

Ze stosowania żeń szenia powinny zrezygnować kobiety w ciąży, a także karmiące piersią. Nie jest to również wskazane dla dzieci poniżej 6 roku życia. Żeń szenia muszą unikać osoby z nadciśnieniem, a także chorobami serca. Nie poleca się go astmatykom i osobom chorym na hemofilię. To nie jest roślina dla osób ze skłonnością do hipoglikemii i mających stan zapalny czy gorączkę. Należy również pamiętać o tym, aby stosując żeń szeń ograniczyć spożywanie kawy.

Ranking preparatów z żeń szeniem

preparaty z żeń szeniem
Po dogłębnej analizie rynku można wywnioskować, że preparaty z żeń szeniem są bardzo różne i każdy bez problemu znajdzie dla siebie odpowiedni.

Co chwilę na rynku pojawiają się nowe tabletki z żeń szeniem. Wśród nich znajdują się następujące propozycje:
 1. Żeń-szeń Ginseng,
 2. Olimp Żeń-Szeń Vita-Complex,
 3. Olimp Therm Line Man,
 4. Maxivit,
 5. Vita-miner ENERGIA,
 6. Activbon,
 7. Lubczyk z żeń-szeniem,
 8. Bodymax Plus,
 9. Hanoju Gelee Royale mleczko pszczele + żeń-szeń,
 10. Hanoju Czerwony żeń-szeń ekstrakt.

Gdzie kupić żeń szeń?

Niektórzy dopytują, gdzie można dostać żeń szeń. Są poważnie zainteresowani tym produktem, ponieważ gdzieś kiedyś słyszeli, że żeń szeń na potencję jest bardzo dobry i w ogóle pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Faktycznie, to prawda. Kupić tę roślinę w postaci kapsułek czy w innej formie można w aptekach i sklepach internetowych. Jest sprzedawana, jako suplement diety. Tak więc z reguły preparaty z żeń szeniem są łatwo dostępne i w dodatku całkiem tanie.

Żeń szeń – znany, popularny i o wielu korzyściach

serce - natura
Żeń szeń jest bardzo dobrze znaną rośliną, a nawet, coraz popularniejszą na całym świecie. Bez problemu można znaleźć niejeden ranking żeń szenia, a także punkt sprzedaży. Roślinę tę najczęściej w formie kapsułek stosują kobiety i mężczyźni w różnym wieku, a to za sprawa tak cennych właściwości.

Każdy zauważa w niej inne zalety, inne korzyści dla swojego organizmu. W ofercie sklepów i aptek znaleźć można tabletki z żeń szeniem dla mężczyzn. Są to specjalne preparaty na potencję oraz wykazujące się jeszcze innym działaniem. Eksperci polecają witaminy z żeń szeniem dla mężczyzn, które są jeszcze lepszym rozwiązaniem niż zupełnie czysta jego postać.

Z uwagi na tak bardzo zróżnicowane właściwości żeń szenia i jego dostępność, warto zorientować się, na co konkretnie działa i wprowadzić go do swojej codziennej diety. Żeń szeń nie jest drogi, a stosowanie go nie powinno nikomu sprawiać problemu. Warto zażywać go profilaktycznie. Dzięki niemu organizm będzie prawidłowo funkcjonował. Należy tylko zwrócić uwagę na przeciwwskazania, gdyż roślina ta nie jest wskazana dla osób w szczególnej sytuacji. Nie można również przekraczać dawki zalecanej przez producenta. Wszystkie informacje dotyczące stosowania produktu znajdują się w ulotce lub na opakowaniu.

1 komentarz do wpisu “Jaki żeń szeń najwartościowszy? Rodzaje i ranking preparatów”

 1. Zgadzam się z siła i mocą żeń szenia, który ma szerokie właściwości działania. Stosuję suplementy z żeń-szeniem, z których jestem bardzo zadowolona.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz