Strona Główna / Ślub / Jak zrobić idealny ślub? 16 przydatnych pomysłów

Jak zrobić idealny ślub? 16 przydatnych pomysłów

Ślub to celebrowanie miłości pomiędzy dwojgiem ludzi. Zawarcie związku małżeńskiego ma uczynić z kobiety i mężczyzny jedność. Jednak święto to ma jeszcze jeden cel – przygotowanie imprezy, którą rodzina i znajomi będą wspominać przez kolejne lata. Wydarzenie, jakim jest ślub to ogromne przeżycie dla każdej młodej pary. W szczególności kobiety przykładają do tego wydarzenia ogromną rolę, gdyż zależy im, by w tym jedynym dniu wypaść jak najlepiej i by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Ilość obowiązków, jakich trzeba dopełnić przed uroczystością jest ogromna, dlatego postanowiliśmy podpowiedzieć parom, jak zrobić idealny ślub… bez stresu!

Określ budżet oraz listę priorytetów

To, jak będzie wyglądać ślub w dużej mierze zależy od możliwości finansowych młodej pary. Niemniej jednak jest to spory wydatek, dlatego warto dokładnie przekalkulować planowane wydatki i ustalić, które z nich są niezbędne. Dzięki temu okaże się, że w budżecie pozostaną pieniędzy, które będzie można rozdysponować na dodatkowe ślubne atrakcje. Ten jedyny w życiu wieczór warto zaplanować dokładnie, by pozostawić po nim miłe wspomnienie. Jeżeli okaże się, że Wasz budżet nie dopina się, wówczas można zredukować liczbę gości, co często niestety nie jest łatwe.

Stwórz harmonogram imprezy

Przygotowanie pełnego harmonogramu ślubu pozwoli Ci zapanować nad wydarzeniem i utrzymać je pod kontrolą. Dzięki temu będziesz mieć pewność, kiedy nadchodzi czas na pierwszy taniec, krojenie tortu czy pokaz fajerwerków. Pamiętaj, aby harmonogram był znany wszystkim osobom, które biorą udział w organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia. Są to np. świadkowie, fotograf, zespół muzyczny lub pracownicy firm ślubnych.

ślubne inspiracje

Zainspiruj się!

W dobie internetu nie trudno jest znaleźć inspiracje ślubne np. wzory zaproszeń, wystrój kościoła czy sali. Wszystko mamy podane na tacy. Wystarczy tylko wejść np. na Instagram, by móc zaczerpnąć pomysły od innych osób. Inspiracji szukaj pod tagami #wesele, #ślub czy #wedding. Jakby tego było mało, w telewizji emitowane są programy, które również mogą być źródłem inspiracji. W szczególności polecamy serial „I nie opuszczę Cię aż do ślubu”. W sklepie z aplikacjami na smartfony znajdziesz także specjalne apki, które pomogą Ci przygotować idealne wesele oraz będą dodatkową bazą pomysłów.

Przede wszystkim zadbaj o swoich gości

Wesele to uroczystość podczas, której główne role odgrywają państwo młodzi. Nie oznacza to jednak, że goście przychodzą na ślub wyłącznie jako widownia. Wielu z gości weselnych często przemierza długie trasy, by ten wyjątkowy dzień spędzić z młodą parą. Warto zatem zadbać o to, by goście nie byli znudzeni i chętnie się bawili podczas uroczystości.

Jeżeli jako para kochacie muzykę klasyczną, zagranie jej na ślubie sprawi, że parkiet przez cały wieczór parkiet będzie pusty. Warto zatem pomyśleć nad oprawą muzyczną, która sprawi, że nogi będą same rwały się do tańca. Z tego powodu wiele par decyduje się na rytmy typu disco.

Warto także dobrze rozplanować miejsca siedzące, tak aby goście nie czuli się onieśmieleni mając obok siebie wyłącznie obce osoby. Sugerujemy pogrupować gości pochodzących z tych samych środowisk lub mających podobne zainteresowania. To sprawi, że w trakcie imprezy z pewnością znajdą oni wspólne tematy, nawet jeżeli do tej pory się nie znali.

goście weselni

Nie zmuszaj się do tradycji, których nie lubisz

Jeżeli uważasz, że niektóre tradycje weselne lub gry i zabawy nie są w Twoim guście, warto z nich zrezygnować. Ślub do wielki dzień dla każdej młodej pary, dlatego należy go przygotować według własnego uznania. Warto sprawić, by goście czuli się zadowoleni, ale jeżeli nie lubisz tradycji rzucania welonem, bukietem czy podwiązką, po prostu z nich zrezygnuj. Nikt nie będzie miał Ci tego za złe. W zamian możesz wprowadzić swoje pomysły, które sprawią, że Twój ślub będzie wyróżniać się na tle innych i będzie inspiracją dla innych par planujących wesele!

😍 Does it get any cuter than this?! 📸 the talented @cecelinaphotography

A post shared by Wedding Ideas (@weddingideas) on

Włącz partnera do przygotowań weselnych

Ślub to ważne wydarzenie dla obojga partnerów, dlatego ważne, by dzielili się oni obowiązkami związanymi z przygotowaniami do ślubu. Niedopuszczalne jest, aby ciężar przygotowań spoczął wyłącznie na barkach kobiety.

Poproś o rady pary, które ślub mają już za sobą

Zapewne wielu Twoich znajomych ma już ten wielki dzień za sobą i prawdopodobnie Ty i Twój partner uczestniczyliście w wielu weselach. Dlatego warto podpytać bardziej doświadczonych znajomych, jak zorganizować idealny ślub. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zaplanować budżet, a organizacja poszczególnych elementów związanych ze ślubem np. zakwaterowanie, wyżywienie, przebiegnie znacznie sprawniej! Przyjaciele, którzy ślub mają już za sobą z pewnością pomogą Ci wybrać najlepszych dostawców poszczególnych usług weselnych oraz będą służyć pomocą i opinią przez cały okres przygotowań do ślubu.

Sprawdź warunki zawieranych umów

Jeżeli korzystasz z zewnętrznych dostawców usług na niektóre usługi, koniecznie dokładnie przeanalizuj zawierane umowy. Zwróć przede wszystkim uwagę na płatności oraz terminów, takie jak data i godziny.

Zorganizuj czas dzieciom

Część par decyduje się na to, by w uroczystości weselnej uczestniczyły dzieci zaproszonych gości. W związku z tym warto przygotować plan dotyczący maluchów. Wiele przyszłych nowożeńców przyjmuje najmłodszych gości z otwartymi ramionami zapewniając im oddzielne stoliki lub obecność wynajętej opiekunki, która odpowiednio zreorganizuje dzieciom czas.

Zapewnij gościom wskazówki dojazdu

Wiele osób, które będą uczestniczyć w ceremonii ślubnej przyjedzie zapewne z daleka i mogą mieć problem z trafieniem do kościoła czy sali weselnej. Co prawda, większość osób posiadających smartfony z pewnością wie, jak obsłużyć nawigację. Jednak warto zadbać o przygotowanie wskazówek dojazdu do poszczególnych obiektów. Można je przekazać gościom np. w formie elektronicznej za pośrednictwem poczty e-mail lub portali społecznościowych.

Przygotuj stronę weselną

Twoi goście z pewnością będą mieli mnóstwo pytań dotyczących ślubu, dojazdu, zakwaterowania. Na pewno znajdą się również inne wątpliwości, które będą chcieli z Tobą omówić. Dlatego warto przygotować stronę weselną, na której będziesz na bieżąco gości o przygotowaniach oraz odpowiesz na pytania. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z Facebook-a, gdyż większość osób posiada konto na tym portalu społecznościowym. Możesz stworzyć zamkniętą grupę, do której zaprosisz wszystkich gości weselnych i przekażesz im niezbędne informacje np. dotyczące dojazdu do obiektów, takich jak urząd stanu cywilnego czy sala ślubna.

Wynajmij ekipę ślubną

Wiele par decyduje się na wynajęcie profesjonalnej ekipy ślubnej, która pomoże w przygotowaniach do tego jakże ważnego dnia. Pamiętaj, aby zaangażować do współpracy osoby otwarte na pomysły, które będą słuchać Twoich potrzeb, doradzać oraz pomogą realizować nawet najbardziej nietypowe pomysły. Profesjonalne firmy ślubne potrafią zorganizować ślub zgodnie z założonym budżetem.

Pamiętaj o podziękowaniach!

Pamiętaj o podziękowaniu wszystkim gościom za przybycie. Podziękuj również osobom, które pomogły Ci w przygotowaniu całego przedsięwzięcia. Wiele par decyduje się na specjalne podziękowanie dla rodziców, którym dedykowany jest taniec i piosenka.

Nie przejmuj się, jeżeli coś pójdzie nie tak!

Wiele par chce, by przygotowania do idealnego ślubu były dopięte na ostatni guzik. Niekiedy jednak pojawiają się opóźnienia, które mogą być niedostrzeżone przez gości, ale mogą zirytować młodą parę. Nasza rada: nie przejmuj się i stale pozostań w dobrym nastroju. Nic złego się nie stenie, jeśli przekąski pojawią się 10 minut za późno, czy niektóre elementy wystroju będą wyglądać inaczej, niż pierwotnie było to planowane.

Pozwól sobie i swojemu partnerowi odpocząć

Przygotowania do ślubu są niezwykle emocjonujące, wymagają skupienia i często odbierają energię. Jeżeli chcesz być w idealnej formie w tym ważnym dniu, koniecznie namów partnera do wzięcia wolnego na kilka dni przed ślubem. Dzięki temu obydwoje „naładujecie akumulatory” i zachowacie energię w dniu ślubu!

idealne wesele

Na ślub zabierz dobry nastrój!

Pamiętaj, by tego dnia doskonale się bawić. Wiele par odczuwa zmęczenie ciągłymi i żmudnymi przygotowaniami, dlatego w dniu ślubu wyglądają nie najlepiej. Wspomnieliśmy o tym, jak ważny jest wypoczynek na kilka dni przed ślubem. Nie żałuj sobie urlopu! A na wesele zabierz ze sobą dobry humor i spraw, by wszyscy goście weselni doskonale się bawili i wspominali tę imprezę jeszcze przez długie, długie lata!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Treść zabezpieczona!