Strona Główna / Porady / Jak znaleźć pracę po maturze?

Jak znaleźć pracę po maturze?

Okres pomiędzy zakończeniem szkoły średniej a podjęciem studiów to dla wielu młodych ludzi najdłuższe wakacje trwające ok. 4 miesięcy. Wielu świeżo upieczonych maturzystów czas ten poświęca na odpoczynek, plażowanie czy imprezy. Jednak zdecydowanie częściej młodzi ludzie decydują się na podjęcie swojej pierwszej w życiu pracy, która zapewni nie tylko pieniądze na życie, studia, ale również pozwoli odciążyć domowy budżet. Pierwsza praca po maturze to także cenne doświadczenie oraz kolejny krok ku dorosłości. Wiele osób wkraczających w dorosłe życie nie wie, jak znaleźć pierwszą pracę. W artykule chcielibyśmy podpowiedzieć naszym czytelnikom, jak znaleźć pierwszą, choć niekoniecznie wymarzoną, pracę. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Zacznij od CV

Wiele świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich zazwyczaj nie może pochwalić się bogatym doświadczeniem. Niemniej jednak warto stworzyć profesjonalne CV, dzięki czemu będziemy jawić się potencjalnemu pracodawcy jako osoba odpowiedzialna i poważnie podchodząca do kwestii zatrudnienia. W CV warto umieścić przebyte kursy, szkolenia, udział w wolontariatach. Warto wspomnieć także o zainteresowaniach – być może korespondują ze stanowiskiem, na które zamierzasz aplikować. Może wydać się to nieprawdopodobne, ale pracodawcy często zwracają uwagę i cenią nieszablonowe zainteresowania wśród osób aplikujących o pracę.

Praca za granicą

Wielu młodych ludzi w okresie pomaturalnym decyduje się na wyjazd zagraniczny. Popularne kierunki to Niemcy, Holandia, Wielka Brytania. W krajach tych często można znaleźć pracę sezonową bez znajomości języków obcych. Niemniej jednak wielu maturzystów zna język angielski na tyle, by bez przeszkód poradzić sobie w tych krajach. Biorąc pod uwagę wyjazd zagraniczny, warto zrobić głębszą analizę wydatków. Koszty życia w krajach zachodnich są znacznie wyższe niż w Polsce, dlatego potrzebne będą pieniądze na start w nowym miejscu. Znaczna część wydatków przeznaczona zostaje na wynajęcie pokoju – w Londynie jest to od 400 do nawet 1000 funtów za miesiąc! Jeżeli mamy rodzinę za granicą, warto poprosić o pomoc. Być może ktoś z członków rodziny podnajmie pokój za mniejszą opłatą lub nawet udostępni go bezpłatnie. Wyjazd za granicę po maturze to dla wielu ludzi szkoła życia, możliwość szlifowania języka oraz poznania nowych kultur. Jeżeli chodzi o podejmowane prace, młodzi ludzie najczęściej trafiają do fabryk, magazynów, restauracji lub pracują jako opiekunowie osób starszych lub dzieci.

Praca w Anglii

Praca w Anglii po maturze

Ze wszystkich krajów, w których najłatwiej jest znaleźć pracę wakacyjną jest Anglia. Większość osób, które udaje się do tego kraju w celu zarobkowym, często pierwszą pracę podejmuje już nawet dzień po przyjeździe! Ilość dostępnych wakatów w Anglii jest ogromna, a chętnych zdecydowanie mniej. Po przyjeździe do Anglii należy w pierwszej kolejności otworzyć konto bankowe. Najłatwiej zrobić to w takich bankach jak Lloyds, Barclays czy aplikując o kartę Revolut. Ponadto należy wystąpić o numer ubezpieczenia NIN (National Insurance Number). Konto oraz numer ubezpieczenia to dane, których wymaga każdy pracodawca na wyspach brytyjskich.

Praca sezonowa w kurortach nadmorskich

Polska to piękny kraj z dostępem do morza. W okresie wakacyjnym wielu Polaków chętnie udaje się nad Bałtyk na wakacje. Od czerwca nawet do połowy września nadmorskie kurorty tętnią życiem. Najpopularniejsze miejsca, do których udają się Polacy to: Krynica Morska, Sopot, Jastarnia, Hel, Łeba, Mielno. W tych popularnych miejscach właściciele smażalni ryb, restauracji, lodziarni oraz innych lokali gastronomicznych często oferują pracę i to za całkiem przyzwoite pieniądze! Dodatkowo osoby podejmujące pracę sezonową często mają zagwarantowane darmowe zakwaterowanie oraz wyżywienie. Praca sezonowa w kurorcie często wymaga jednak dyspozycyjności przez 12 godzin na dobę. Wakacyjna praca po maturze to także możliwość zawarcia nowych znajomości oraz zdobycia cennego doświadczenia.

Pomaturalna praca w call center

Wielu świeżo upieczonych maturzystów decyduje się na podjęcie pracy w call center, gdyż często nie jest wymagane żadne doświadczenie. Młodzi ludzie najczęściej trafią do działów, które związane są z obsługą klienta, windykacją czy telemarketingiem. Pracę „na słuchawce” poprzedzają liczne szkolenia, które mają za zadanie zaznajomienie pracownika z wewnętrznymi regulacjami, procedurami obsługi klienta czy zasadami BHP. Wielu młodych ludzi, którzy planują pracę w call center często zostaje tam na kilka lat. Kuszą ich zarobki, możliwość zdobywania awansów, cenne na rynku doświadczenie oraz elastyczne godziny pracy.

Niestety praca w telefonicznym centrum obsługi klienta to również minusy. Przede wszystkim należy zaliczyć do nich długie i częste rozmowy z nieuprzejmymi klientami. Niemniej jednak praca „na słuchawce” niesie za sobą więcej pozytywnych aspektów i jest to jedna z najlepszych prac, jakie można podjąć zaraz po maturze.

praca call center po maturze

Jak znaleźć pracę po maturze?

Podpowiedzieliśmy, gdzie można znaleźć pracę po maturze, ale jak ją znaleźć? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, gdyż możliwości jest naprawdę dużo.

Odwiedzaj popularne portale z ogłoszeniami

Pracuj.pl czy praca.pl to jedne z najczęściej odwiedzanych portali, na których poszukujemy pracy. Znajdziesz tam głównie ogłoszenia większych firm szukających specjalistów w określonej branży. Niemniej jednak trafisz tam również na ogłoszenia dotyczące pracy dla osób będących dopiero co po maturze.

Lokalne portale informacyjne

Młodzi ludzie często poszukują pracy na lokalnych portalach informacyjnych i to właśnie tam znajdziemy najwięcej ogłoszeń dotyczących dostępnych wakatów w okolicy.

Szukanie pracy na Facebooku

Warto docenić znaczenie grup na Facebooku, ponieważ to właśnie tam publikowanych jest najwięcej ofert dotyczących pracy sezonowej, w kurortach nadmorskich czy call center. Oczywiście znajdziemy tam również pracę w branżach, które wymagają doświadczenia.
Młodzi ludzie często doskonale potrafią wykorzystać media społecznościowe, dlatego z pewnością poradzą sobie ze znalezieniem pracy poprzez grupy na Facebooku.

szukanie pracy poprzez facebook

Pamiętaj jednak, że potencjalny pracodawca może zajrzeć na Twój profil. Warto zatem zadbać o to, by ogólnodostępne zdjęcia czy wpisy nie wpłynęły negatywnie na Twoją kandydaturę.

Agencje pracy

Szukając pracy na wakacje warto wybrać się do agencji pracy, które pośredniczą w znajdowaniu pracy w szczególności za granicą. Niestety agencje pracy podobnie jak Ty, chcą zarobić. Dlatego decydując się na pracę za pośrednictwem agencji zarobisz mniej niż w sytuacji, gdy znajdziesz pracę na własną rękę. Agencje w szczególności zarabiają na wynajmie pokoi oraz pobieraniu prowizji z wynagrodzenia pracownika.

Wyjdź z domu i poszukaj pracy

Warto wydrukować kilkanaście sztuk CV, spakować je do teczki i udać się na miasto. Często w witrynach sklepów czy na drzwiach wejściowych do lokali gastronomicznych widnieją ogłoszenia o poszukiwanych pracownikach. Warto również udać się do barów szybkiej obsługi jak McDonalds czy KFC, które bardzo często poszukują nowych pracowników.

Na co uważać szukając pracy po maturze?

Młodzi niedoświadczeni ludzi często padają ofiarami nieuczciwych przedsiębiorców. Przed podjęciem pracy w określonym miejscu warto poczytać opinie. Jeżeli zauważasz, że pracodawca często dodaje to samo ogłoszenie, oznacza to, że rotacja na stanowiskach jest duża, więc coś jest „nie tak”. Nigdy nie zgadzaj się na pracę za darmo, nawet przez kilka godzin. Pracodawcy często tłumaczą, że chcą sprawdzić pracownika przed zatrudnieniem. W efekcie tego młodzi ludzie pracują przez kilka dni bez umowy, a następnie są zwalniani. W konsekwencji często ciężko jest wyegzekwować należne wynagrodzenie.

Przede wszystkim przed podjęciem pracy bezwzględnie pamiętaj o podpisaniu umowy!

W jakich innych miejscach można szukać pracy?

Jeżeli nie posiadasz doświadczenia, dobrym rozwiązaniem jest poszukiwanie pracy także w takich miejscach, jak:

  • kawiarnie,
  • stacje benzynowe,
  • sklepy,
  • magazyny oraz fabryki,
  • firmy sprzątające.
praca w mc donalds
Dobrym pomysłem jest podjęcie pracy w barach szybkiej obsługi np. McDonald’s.

Podsumowanie – jak znaleźć pracę po maturze?

To proste, zwłaszcza teraz gdy mamy „rynek pracownika” tzn. niedobór pracowników, a pracodawcy walczą o każdego kandydata. Wymienione w naszym artykule sposoby poszukiwania pracy wakacyjnej to sposób na odniesienie sukcesu na rynku pracy. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, ze większość młodych ludzi bez problemu jest w stanie znaleźć pracę po maturze. Często taka praca sprawia, że młodzi ludzie chcą pozostać w niej dłużej i decydują się na podjęcie studiów w trybie niestacjonarnym. W czasach kiedy niezwykle cenione jest doświadczenie, takie rozwiązanie wydaje się rozsądne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Treść zabezpieczona!